Wie ontdekt de meest noordelijke Zuiderzeeslang?

Nieuws, actualiteiten en achtergronden bij het nieuws over reptielen en amfibieën

Wie ontdekt de meest noordelijke Zuiderzeeslang?

Berichtdoor Martijn » 09 mei 2010 21:04

Wie ontdekt de meest noordelijke Zuiderzeeslang?

Bericht uitgegeven door Stichting RAVON op zondag 9 mei 2010

Tijdens een excursie van de IVN afdeling Waterland is de meest noordelijke vindplaats van ringslangen op de voormalige Zuiderzeedijken ontdekt. Het betreft de dijk van de Gouwzee tussen Marken en Monnickendam. Noordelijker langs het IJsselmeer zijn geen meldingen van ringslangen bij RAVON bekend.

De dijken van het IJsselmeer, de voormalige Zuiderzee, worden al eeuwenlang bewoond door ringslangen. De eerste meldingen stammen uit de 18de eeuw, in 1764 schrijft Houttuyn al over de ringslangen ‘van de diemermeer’. Hoewel de verspreiding rondom het IJmeer, het zuidwestelijke deel van het IJsselmeer, goed bekend is ontbreken meldingen noordelijk van Monnickendam.

Dijkbewoners
De dijken van de voormalige Zuiderzee zijn dé kenmerkende landschapselementen van de ringslangpopulaties die hier leven. Op de met basalt beklede dijken voelen de slangen zich veilig. Ze gebruiken de dijk als overwinteringsplek, maar ook als plek om te paren, te vervellen, te zonnen, te herstellen en als veilig plekje om gevangen prooien te verteren. De dijken verbinden de diverse leefgebieden met elkaar en functioneren dus als snelweg voor slangen.

thumbnail_pict0001.jpg
Dijken zijn ideale plekken om ringslangen te zien (Foto: Ingo Janssen)
thumbnail_pict0001.jpg (4.96 KiB) 1569 keer bekeken


Hoever noordelijk?
De omgeving ten noorden van Monnickendam lijkt wel te voldoen aan de eisen van de ringslang. Er liggen prachtige dijken. De verwachting is dat daar groepjes ringslangen moeten kunnen voorkomen. Ze moeten alleen nog ontdekt worden!

Uitdaging: hondendrol of slang?
Mensen die de handschoen willen opnemen en op ontdekkingsreis willen gaan in eigen land doen er goed aan de dijken ten noorden van Monnickendam komende maand te bezoeken. Je gaat er bij voorkeur op een zonnige ochtend, als het nog niet te warm is, op uit en loopt voorzichtig over de dijk. Het zoeken van ringslangen lijkt op het zoeken naar hondendrollen: beide zijn rond, variëren in kleur en grootte en liggen vaak op een hoopje.

thumbnail_pict2657.jpg
Ringslang op Gouwzeedijk (Foto: Ingo Janssen)
thumbnail_pict2657.jpg (12.91 KiB) 1569 keer bekeken


Meldingen kunnen via http://www.telmee.nl worden doorgegeven.

Tekst & foto's: Ingo Janssen, RAVON
Met vriendelijke groet,
Martijn (beheerder)

Reptielenforum - Voor als je (van) reptielen houdt
Avatar gebruiker
Martijn
Beheerder
 
Waardering: 32
Heeft bedankt: 10
ID: 2
Berichten: 14376
Geregistreerd: 23 mei 2007 14:33
Woonplaats: Eindhoven
Land: Nederland

Keer terug naar Nieuws

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers. en 64 gasten



Slangenforum