Eerste kikkerdril!

Nieuws, actualiteiten en achtergronden bij het nieuws over reptielen en amfibieën

Eerste kikkerdril!

Berichtdoor Martijn » 11 maart 2010 20:30

Eerste kikkerdril!

Bericht uitgegeven door Ravon

In Zuid-Limburg lijkt het voorjaar te zijn begonnen: naast massaal trekkende Alpenwatersalamanders, zijn afgelopen zaterdag de eerste eieren van de bruine kikker gevonden. In andere delen van Nederland zijn ook al parende bruine kikkers gesignaleerd. Vorig jaar kwam de eerste melding van bruine kikker eitjes ook uit Zuid-Limburg, toen op 7 maart.

De bruine kikker is -samen met de heikikker- de eerste kikkersoort die ontwaakt uit de winterslaap. De bruine kikker trekt al gedeeltelijk in het najaar naar het voortplantingswater. Ze overwinteren dan in of nabij het water. De paartijd kan onder gunstige weersomstandigheden al eind februari beginnen. Gebruikelijker is echter maart, met de grootste hoeveelheden kikkerdril in de tweede helft van deze maand.

Eerstebruinekikkerdril2010.jpg
Eerstebruinekikkerdril2010.jpg (52.11 KiB) 1532 keer bekeken


Explosief
Bruine kikkers hebben een zogenaamde explosieve voortplanting. Meestal in 2 tot 4 dagen tijd hebben alle vrouwtjes binnen een populatie alle eieren gelegd. Ieder vrouwtje legt één eiklomp, bestaande uit 600 tot 4000 eieren. Hoe groter het vrouwtje, des te meer eitjes ze legt. De eiklompen zijn vrij gemakkelijk te ontdekken. Ze worden afgezet op snel opwarmende plaatsen in het water op een diepte van minder dan 20 centimeter.

Kikkerregen
Onder gunstige omstandigheden kunnen de eitjes al binnen 2 weken uitkomen. De meeste kikkerlarven zwemmen tussen half april en half juni rond, met een piek in mei. Ongeveer 2 maanden later veranderen de kikkervisjes in piepkleine kikkertjes. Ze komen dan vaak in heel korte periode massaal uit het water: de ‘kikkerregen’! Het merendeel wordt overigens al vrij vlot opgegeten door vogels, zoogdieren of andere predatoren.

bruinekikkerJelgerHerder.jpg
bruinekikkerJelgerHerder.jpg (83.5 KiB) 1532 keer bekeken


Tekst: Elvira Werkman, Ravon
Foto's: een RAVON vrijwilliger (dril); Jelger Herder (bruine kikker), http://www.digitalnature.org
Met vriendelijke groet,
Martijn (beheerder)

Reptielenforum - Voor als je (van) reptielen houdt
Avatar gebruiker
Martijn
Beheerder
 
Waardering: 32
Heeft bedankt: 10
ID: 2
Berichten: 14376
Geregistreerd: 23 mei 2007 14:33
Woonplaats: Eindhoven
Land: Nederland

Keer terug naar Nieuws

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers. en 101 gasten



Slangenforum